Lähiajal on saabumas erinevad tähtpäevad, kus armastame osta, kinkida või saada lilli. Kuid kas teame, et nende süütute kaunitaride kasvatamine jätab meie ühisesse elukeskkonda üha suuremat jalajälge.

Sõbrapäev ja sellele järgnev naistepäev on pidupäev. Kuid paraku ei jõua see pidu Aafrikas asuvate lilleistanduste töötajateni ja mis veel kurvem – surve sealsele elukeskkonnale on meie pidupäevadel eriti suur.

Näiteks on umbes 70% Euroopa supermarketites müüdavatest lilledest pärit Keeniast. Keenia suurim lõikelille tööstus asub Naivasha järve kaldal, kus asub umbes 30 lilleistandust. Lõikelillede kasvatamine vajab suurel hulgal vett. Seetõttu on veetase järves langenud kriitilise piirini. Lillede kasvatamiseks kasutatakse väetiseid ja taimede kaitseks erinevaid taimekaitse vahendeid. Kemikaalide jäägid suunatakse  vette ja on järve vee reostanud. See omakorda on põhjustanud kalasaagi vähenemise ja muutnud puhta joogivee olemasolu järveäärsetes külades pea olematuks. Lilletööstuses töötab üle 50 000 inimese, kellest 60% on naised. Töötasu on äärmiselt madal ja kokkupuude erinevate kemikaalidega on kahjustanud paljude töötajate tervist.

Lillede kinkimine on kaunis tava! Kaunimast kaunimad on need lilled, mis kasvatatud loodust kahjustamata ja nende kasvatajatele makstud õiglast töötasu. Õiglase kaubanduse märki kandvaid lilli saab osta täna ka eesti erinevatest supermarketitest.

Peale lillede saab kinkida aega üksteise jaoks või elamuse, mida koos sõbraga kogeda.

Loomingulise elamuse sõbrapäevaks ja naistepäevaks leiad ka meie õpitubadest!